Sayfalar

8 Şubat 2013 Cuma

Dev Akvaryum

Dev Akvaryum

   Dünyada insanların ilgisini çeken bir takım yapıtlar bulunmaktadır. Bu yapıtlardan bazıları tarihin gelişimiyle ortaya kendiliğinden çıkıp gelirken, kimileri de insanlar tarafından ortaya çıkartılmış olan küçük boyut ve yapıdaki yapıtların gelişmesiyle birlikte mükemmel görüntüler çıkartan alanlar olarak karşımıza gelmiştir. İkinci seçenekte bahsettiğimiz bu yapıtlar, tarihin gelişimiyle kendiliğinden ortaya çıkan doğal güzelliklerin aksine; dünyada eşsiz ya da benzeri çok kısıtlı olan bir yapıya sahip değildirler. Bahsettiğimiz bu yapıtları, tasarımcılarının farklı zevklerine göre değişik tasarımlara bürünmüş olarak dünyanın dört bir yanında görmemiz mümkündür.
   Her dönemde insanların ilgisini çeken bir takım şeyler muhakkak olmuştur. Bunlardan en belirgin olanı ise, insanoğlunun denize ve denizin içinde gerçekleşen akıl almaz yaşam olaylarına duyduğu merakın hayretle birleşerek karşımıza çıktığı durumdur. Halen günümüzde de denizle bağdaşık olarak dalış sporları yaygın olarak yapılmakta, çeşitli belgeseller çekilmekte ve deniz hayatı en ince ayrıntılarıyla öğrenilmek için büyük çabalar sarf edilmektedir. Bir de bu hobi ve spor tarzı olan dalış olayının daha kontrollü olarak yapılanı mevcuttur. Bu olayda karşımıza, geçmiş yıllarda evde balık besleme hobisiyle kullanılan akvaryumların büyük değişime uğrayarak geldikleri dev akvaryum yapıları ile çıkmaktadır. Herkesin evinde, iş yerinde ya da cafe ve restoran gibi çeşitli yerlerde görme ihtimalimizin çok büyük olduğu bu standart akvaryumların yapısından baz alınarak yeni tasarımları gerçekleşmiş olan bu dev akvaryum modelleri, dalış yapmanın yanı sıra içerisinde barındırdığı her çeşitten sınırsız sayıdaki canlı türlerini çok yakından izlemek isteyenlerin de isteğini, araya sadece bir cam koyarak gerçekleştirdiği için oldukça yoğun bir ilgiyle karşı karşıya kalmaktadır. 


   Eğer bir akvaryum hobiniz varsa ya da bu hobiniz yavaş yavaş tutkuya doğru dönüşmeye başladıysa, balıkları izlemekten zevk alıyorsanız, onların doğal halleriyle huzur bulup rahatlayabiliyorsanız; sayıları git gide artan, özellikle de alışveriş ve eğlence merkezlerine tasarlanarak çok büyük bir ziyaretçi potansiyeline ulaşan bu devasa büyüklükteki dev akvaryum çeşitleri sizi büyülemeye yetecektir… Bu deneyimi, dev akvaryumun içine profesyonel kişiler yardımıyla dalarak en üst seviyeye çıkarmak da yine ziyaretçilerin kararı dahilinde olacaktır.